Opcje przeglądania
Nowość
Promocja

PayU płacę później

Smoczki dla niemowlaków od wielu lat budzą kontrowersję. Używać ich, czy nie? Choć nie są pozbawione wad, o czym powtarzają logopedzi oraz ortodonci, mają również wiele zalet, które wpływają pozytywnie na rozwój emocjonalny dziecka. To, czy smoczki dla niemowlaków warto mieć w swoim domu, pozostaje zatem indywidualnym wyborem, warto jednak przyjrzeć się temu, co znajduje się w ofercie rynkowej i postawić na taki, którego zalety będą przeważać nad wadami.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Smoczki dla noworodków – anatomiczne czy symetryczne?

Głównym zarzutem, z jakim muszą mierzyć się smoczki dla noworodków, to powstawanie wad zgryzu. I rzeczywiście, źle dobrany i przede wszystkim źle i zbyt długo używany może prowadzić zarówno do konieczności kosztownych wizyt u ortodonty, jak i do próchnicy. Może powstać także zaburzenie łaknienia, czy nawet problem z prawidłową wymową, a nawet… oddychaniem!

Dlatego też smoczki dla niemowlaków należy stosować rozważnie i głównie w momentach, w których maluchy nie radzą sobie z własnymi emocjami. Bo też i w tym wypadku są one niezwykle pomocne i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

Specjaliści, którzy mierzą się z konsekwencjami złego doboru smoczków zwracają uwagę na smoczki anatomiczne oraz symetryczne. Oba modele imitują sutek matki, nie wpływają też na pogłębienie wad zgryzu, pod warunkiem, że są używane z umiarem i zgodnie ze wskazówkami producenta.

 

Smoczki anatomiczne

Smoczki anatomiczne charakteryzują się tym, że są z jednej strony delikatnie spłaszczone. Dzięki temu utrwalają prawidłowy odruch ssania. Nie wpływają również negatywnie na rozwój jamy ustnej dziecka, a zatem nie dochodzi do poważnych wad zgryzu czy problemów logopedycznych. Oczywiście, że są odpowiednio użytkowane! Przy tym rodzaju smoczków należy zatem uważnie podawać go maluchowi i sprawdzać czy sam nie chwycił go złą stroną.

 

Smoczki symetryczne

Smoczki symetryczne są natomiast delikatnie spłaszczone z każdej strony. Podobnie, jak w przypadku smoczków anatomicznych są w miarę bezpieczne, gdyż nie wpływają negatywnie na rozwój mowy czy zgryzu. W przypadku smoczków symetrycznych nie musimy się także bać, że zostanie on źle włożony, czy chwycony przez malucha.

 

Smoczki silikonowe dla dzieci

Pomimo, że oferta smoczków jest dość szeroka, za najlepsze uważa się smoczki silikonowe. Są one delikatne, dopasowują się do jamy ustnej, zatem nie podrażniają delikatnej skóry wokół ust. Są też pozbawione BPA, a zatem są bezpieczne – oczywiście przy odpowiednim stosowaniu!

Decyzja dotycząca rodzaju smoczka – pomiędzy anatomicznym i symetrycznym – to jedno. Drugą kwestią jest wybór rozmiaru i tu ważne jest aby był on zgodny z wiekiem malucha, gdyż kształt i wielkość smoczków dopasowywane są do etapu rozwoju bobasa.

Markowe smoczki dla dzieci zawsze mają takie oznaczenie na opakowaniu – to na przykład 0-3, 0-6. Które jest lepsze? Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnych preferencji malucha i jego rodziców. Na uwadze trzeba jednak mieć to, że od czasu do czasu smoczki należy wymienić na nowe – szczególnie w okresie ząbkowania.

 

Smoczki dla niemowlaków – jaka marka jest najlepsza?

Żadna z obecnych na rynku firm produkujących smoczki nie jest najlepsza, bo tak naprawdę to bobas decyduje, który smoczek sprawdzi się najlepiej. Markowe smoczki dla dzieci mają jednak jedną przewagę nad pozostałymi – są wykonane z dobrych materiałów, a to jest jedna z najważniejszych rzeczy podczas zakupu produktu dla dzieci.

Kupowanie smoczków czy innych elementów zestawów do karmienia powinna być bardzo rozważna i warto tu zwracać uwagę na firmę. W przypadku produktów bezmarkowych nie mamy pewności co do źródła ich pochodzenia. Nie tylko mogą zawierać BPA, ale również inne, drobne wady produkcyjne, które mogą prowadzić do tragedii, w tym do zakrztuszenia.

Jeśli decydujesz się na zakup smoczka musisz wziąć pod uwagę jego wady i zalety. Faktycznie jest to produkt, który źle użytkowany może prowadzić do poważnych problemów ze zgryzem, mową, oddychaniem, a także do próchnicy. Jednocześnie jest wielkie wsparcie dla rodziców oraz dla samego malucha, który dopiero uczy się rozpoznawać swoje emocje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl